تبلیغات
مطالب اینترنتی - چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد؟
مطالب اینترنتیمفیدستان:

آیه (وَمَا أصَابَکُمْ مِنْ مُصِیبَةٍ…) بهترین آیه در قرآن مجید است. که توضیحاتی در مورد این آیه در ادامه می آید.

فرآوری: زهرا اجلال- بخش قرآن تبیان

عذاب گناهان

اسلام، اعمال بشر را عاملی مهم برای حوادث برمی شمارد و بر آن تأکید می ورزد؛ چنانکه می فرماید: «وَ مَآأَصَـبَکُم مِّن مُّصِیبَةٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ وَ یَعْفُواْ عَن کَثِیرٍ»؛ «هر مصیبتی به شما رسد، به سبب اعمالی است که انجام داده اید، و بسیاری را نیز عفو می کند.»

در حدیثی از امیرمؤمنان علی علیه السلام می خوانیم که پیامبر گرامی خدا صلی الله علیه و آله فرمود:«خَیْرُ آیَةٍ فِی کِتَابِ اللّهِ هَذِهِ الاآیَةُ یَا عَلِیُّ مَا مِنْ خَدْشِ عُودٍ وَلاَ نَکْبَةِ قَدَمٍ اِلاَّ بِذَنْبٍ وَمَا عَفَا اللّهُ عَنْهُ فِی الدُّنْیَا فَهُوَ اَکْرَمُ مِنْ أنْ یَعُودَ فِیهِ وَمَا عَاقَبَ عَلَیْهِ فِی الدُّنْیَا فَهُوَ أعْدَلُ مِنْأنْ یُثَنِّیَ عَلَی عَبْدِهِ؛ این آیه (وَمَا أصَابَکُمْ مِنْ مُصِیبَةٍ…) بهترین آیه در قرآن مجید است. ای علی! هر خراشی که از چوبی [برتن انسان] وارد می شود، و هر لغزش قدمی، بر اثر گناهی است [که از او سر زده است] و آنچه خداوند در دنیا عفو می کند، گرامی تر از آن است که [در قیامت] در آن تجدید نظر فرماید، و آنچه را که در این دنیا عقوبت فرموده است، عادل تر از آناست که در آخرت، بار دیگر کیفر دهد.»

در مجازات اخروی یقینا تناسب میان جرم و جریمه منظور می شود اما این که چه جرمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و چه جریمه ای متناسب با جرمی که شخص مرتکب شده است می باشد از حد درک و معرفت ما خارج است و خداوند بر اساس علم و احاطه کامل خود عمل خواهد کرد.

شاید این سؤال در ذهن ها خطور کند؛ آخر چگونه ممکن است که نتیجه ی یک گناه این همه خسارت، ویرانی و عذاب از جانب خداوند شود؟!

در پاسخ عرض می کنیم که توجه داشته باشید گاهى یك ویروس وارد بدن مى‏شود و تمام بدن را فلج مى ‏كند. گاهى یك جرقه زده مى ‏شود و منطقه ‏اى به آتش كشیده مى ‏شود. گاهى یك حسادت سبب توطئه قتل یوسف مى‏ شود. گاهى لقمه حرام یا طمع رسیدن به حكومت، انسان را تا كشتن امام حسین علیه السلام پیش مى‏ برد.

از نگاه دیگر نیز باید به این موضوع توجه کرد و آن اینکه تناسب میان جرم و جریمه هر چند یک امر عقلی و عقلایی است اما باید توجه داشت که در اندازه گیری اهمیت جرم نمی توان تنها به کمیت و تعداد آن و مقدار زمانی که در انجام آن به کار رفته نگاه کرد بلکه باید به ماهیت و کیفیت جرم نیز توجه داشت. گاه یک جرم که در یک دقیقه و یا کمتر از آن انجام می گیرد از صدها و هزارها جرم دیگر که روزها و هفته ها در انجام آن صرف شده است، اهمیت بیشتری دارد. آیا می توان جرم کسی که در یک دقیقه با بمبی هزاران نفر را قتل عام می کند نسبت به جرم کسی که در چندین فقره دزدی که ماهها طول کشیده و چند کالای نه چندان مهم را از افراد مختلف به سرقت برده کمتر و یا حتی برابر دانست؟ آیا در این گونه موارد در مقام مجازات به تعداد و کمیت گناه و جرم نگاه می کنند؟

در مجازات اخروی یقینا تناسب میان جرم و جریمه منظور می شود اما این که چه جرمی از اهمیت بیشتری برخوردار است و چه جریمه ای متناسب با جرمی که شخص مرتکب شده است می باشد از حد درک و معرفت ما خارج است و خداوند بر اساس علم و احاطه کامل خود عمل خواهد کرد.

اسلام، اعمال بشر را عاملی مهم برای حوادث برمی شمارد و بر آن تأکید می ورزد؛ چنانکه می فرماید: «وَ مَآأَصَـبَکُم مِّن مُّصِیبَةٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ وَ یَعْفُواْ عَن کَثِیرٍ»؛ «هر مصیبتی به شما رسد، به سبب اعمالی است که انجام داده اید، و بسیاری را نیز عفو می کند.»

شهید مطهری در این رابطه می گوید: «پاسخ اشکال «تناسب کیفر و گناه» به این صورت خلاصه می شود که رعایت تناسب بحثی است که در مورد کیفرهای اجتماعی و قراردادی قابل طرح است. البته در اینگونه کیفرها، قانونگذار باید متناسب بودن کیفر را با جرم در نظر بگیرد. اما در کیفرهایی که رابطه تکوینی با عمل دارد؛ یعنی معلول واقعی و اثر حقیقی کردار است یا کیفری که با گناه رابطه عینیت و وحدت دارد؛ یعنی در حقیقت خود عمل است، دیگر مجالی از برای بحث تناسب داشتن و نداشتن نیست. کسی که می گوید چگونه ممکن است خدایی باشد و ما را در برابر جرمهای بسیار کوچک مجازاتهای بسیار بزرگ بکند این معنا را درک نکرده است که رابطه آخرت با دنیا از قبیل روابط قراردادی اجتماعی نیست…» (مرتضی مطهری، مجموعه آثار، پیشین، ص ۲۳۷)


منابع:

گناه و برخی از آثار آن ؛ مجله مبلغان بهمن و اسفند ۱۳۸۷ – شماره ۱۱۲

آیا یك گناه، سرنوشت كسى را دگرگون مى ‏كند؟؛ سایت درس هایی از قرآن حجت الاسلام قرائتی

پاسخ به چند شبهه درباره مجازات اخروی؛ مجله رواق اندیشه، شماره ۲۴، عباس نیکزادلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

دلم شکسته؛ در لحظات سختی خدا را چگونه صدا زنم تا …دلم شکسته؛ در لحظات سختی خدا را چگونه صدا زنم تا پاسخ دهد؟عقوبت گناه زنا اگه کسی که این گناه کرده توبه کنه بازم تواون دنیا عذاب می بینهعایشه چگونه و به دست چه کسی کشته شد؟ فرهنگ …از این رو است که تنها عاقلان و تعقل کنندگان وارد بهشت می‌شوند هر کس که عقل دارد دین چگونه می‌توان یک رابطه را قطع کرد؟ مدتی است که هر …ان شاء الله در ارتباط بعدی دقیقا نحوه شروع رابطه مستقیم و عواملی باعث کشش به این رابطه نشانه های علاقه مندی یک دختر به شمازناشوییروابط عاشقانهآشنایی با نشانه های علاقه یک دختر به یک پسر از کجا بفهمیم یک دختر به ما علاقه دارد از چگونه هر دختری را تحت تاثیر قرار دهیمچگونه هر دختری را تحت تاثیر قرار دهیم قبل از اینکه بخوام این مطالب رو شروع کنم اینو فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم یا …توجه با توجه به طولانی بودن مطلب، شاید بخواهید با پارس‌خوان به آن گوش دهید یکی از جملات زیبا،عارفانه رسول طالبیاگر کسی آمد و به شاخ و برگ باورهایت تبر زد نترس چون دستش به ریشه ات نمیرسه از همان جا آیت الکرسی قرآن در یک جمله بسم الله الرحمان الرحیم و به صورت فشرده در آیت الکرسی والسلام التماس اصلا نگران نباشید، همه انسانها به بهشت می …اولا عذاب های قیامت باطن کار هایی است که ما انجام میدهیم و خود این عذاب را محیا میکنیم انجمن راسخون چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد؟ انجمن راسخون ، چگونه یک گناه، عذاب به عذاب به این سختی دارد یک گناه، عذاب به این سختی چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد؟ چگونه یک گناه، عذاب به که نتیجه ی یک گناه این همه خسارت با عمل دارد؛ یعنی معلول چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد؟ عذاب به این سختی دارد چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد؟ چگونه یک گناه، عذاب به این چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد؟ پرتال جامع تایا خانه چگونه یک گناه، عذاب به این سختی چگونه یک گناه، عذاب به با عمل دارد؛ یعنی چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد وبلاگ پست چگونه یک گناه، عذاب به این سختی عذاب به این سختی دارد چگونه یک گناه، عذاب به چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد چگونه یک گناه، عذاب به این سختی چگونه یک گناه، عذاب به این سختی این سختی دارد چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد چگونه یک گناه، عذاب به این سختی با عمل دارد؛ یعنی معلول چگونه یک گناه، عذاب به چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد آیه وَمَا أصَابَکُمْ چگونه یک گناه، عذاب به چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد چگونه یک گناه، عذاب به این چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد خادم الرضا علیه چگونه یک گناه چگونه یک گناه، عذاب به این سختی ۹۶۰۳۰۳ چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد ۹۶۰۳ چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد؟ شمیم سایت خانواده چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد آخر چگونه ممکن است که نتیجه ی یک گناه این همه

مطلب چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چگونه یک گناه، عذاب به این سختی دارد؟
http://mofidestan.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%db%8c%da%a9-%da%af%d9%86%d8%a7%d9%87%d8%8c-%d8%b9%d8%b0%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%b3%d8%ae%d8%aa%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%9f/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده وبلاگ
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی